05.01.2022

SPRÁVA O ČINNOSTI 2016

52. výročná správa OS Ružomberok za rok 2016

Oblastná skupina Ružomberok patrila v roku 2016 k najaktívnejším skupinám v Slovenskej speleologickej spoločnosti. Dynamický mnohopočetný kolektív predčinil očakávania aktivity a podarilo sa dobehnúť a predbehnúť plán stanovený pre rok 2016. Spolu členovia vykonali 162 povrchových a podzemných akcií. Všetky akcie oblastnej skupiny Ružomberok prebiehali vo voľnom čase, na vlastné náklady a mali neziskový charakter. Uskutočnili sa dva zahraničné výjazdy do Ruska. Jeden do západnej a druhý do východnej časti Ruska. V Tichomorskej oblasti Sachalinu prebiehal výskum krasových foriem v spolupráci so Speleoklubom Nicolaus.

Oblastná skupina Ružomberok patrila v roku 2016 k najaktívnejším skupinám v Slovenskej speleologickej spoločnosti. Dynamický mnohopočetný kolektív predčinil očakávania aktivity a podarilo sa dobehnúť a predbehnúť plán stanovený pre rok 2016. Spolu členovia vykonali 162 povrchových a podzemných akcií. Všetky akcie oblastnej skupiny Ružomberok prebiehali vo voľnom čase, na vlastné náklady a mali neziskový charakter.

Uskutočnili sa dva zahraničné výjazdy do Ruska. Jeden do západnej a druhý do východnej časti Ruska. V Tichomorskej oblasti Sachalinu prebiehal výskum krasových foriem v spolupráci so Speleoklubom Nicolaus.

Domáce aktivity prebiehali už tradične v oblasti Liptova a Liskovskej jaskyne. Spolupráca medzi jaskyniarskymi klubmi prebiehala s OS Trnovec, Liptovský Mikuláš, speleoklubom Aragonit , Nicolaus a Demänovská dolina. Na domácej pôde prebehla aj poľská výprava z oblasti Poznáne po baniach Liptova. Členovia skupiny sa zúčastnili na jaskyniarskom tyždni na Borinke pri Bratislave.

Vedúci skupiny publikoval článok v regionálnej ročenke Jaskyniar 2016. Článok v krátkosti predstavil projekt OpenStreetMap a Freemap, ako naozaj voľne dostupnú, a slobodnú wiki mapu sveta. Načrtol dôvody jeho vzniku, históriu, základy fungovania a použitie v praxi. Predstavil mapu ako sieť, ktorá je vizualizovaná niekoľkými spôsobmi. Článok tiež v krátkosti ukázal možné nadstavby nad základnú mapu a poukázal na možnosti využitia v jaskyniarskom výskume a s tým súvisiacich problémov pri navigácii v teréne.

Jaskyniarska skupina v Ružomberku spustila štvrtú generáciu moderného internetového portálu www.speleork.sk na ktorej on-line prezentuje svoju činnosť.

V Liskovskej jaskyni sme odpracovali 27 akcii pričom sa práce sústredili už tradične hlavne na práce v Severnom závale. Pracovný tím tu zisťoval prievan a logické pokračovanie, následne učinil na lokalitu uplne nový pohľaď, predovšetkým na daľšie smerovanie prieskumu. Na základe nových poznatkov sa kopalo v závale smerom na sever a východ. V závale sme vykopali a postúpili v chodbe zvanej Prosiecka baňa o osem až deväť metrov. Celková dľžka chodby v závale je viac ako 24 metrov. Od Camberovej sondy sa nachádzame necelých 46 m a očakávame skoré napojenie na system chodieb na východnej strane masívu Mnícha a Piesočnej. V závale už vidno čiernu dutinu, ktorá sľubuje skorý objavný postup. Väčšina akcií sa zameriavala na transport a kopanie materiálu. Prekopové dielo sa zabezpečovalo proti padajúcim kameňom. Pri tejto činnosti nám pomohli aj jaskyniari z OS Liptovský Mikuláš. V prieskumných prácach sa neúnavne a s nadšením pokračuje.

Niekoľko akcii bolo ešte určených na kontrolu vchodov a dokumentáciu. Pri jednej z kontrol sa zistilo, že na hornom vchode Liskovskej jaskyne bol vylomený vchod. Natiahnutý špagát naznačoval nelegálny prienik až do Zapadnej siene. Vylomenie vchodu sa však obišlo bez väčších skôd, ktoré sme opravili na vlastné náklady.

V Liskovskom kameňolome sme odpracovali tri akcie. V sonde pri dvojke a v Ostrej skale. V Camberovej sonde sme odpracovali niekoľko akcii, pri ktorých sme hlavne zistovali prievan a skúšali sme nájsť pokračovanie.

Štyri akcie sa sústredili na vysokohorský kras Malého Salatína. Prespávali sme na bivaku v Zbojníckej jaskyni. Cez deň sme pracovali v Sliačanskej jaskyni. Pri sondážnej práci sme našli väčšie množstvo kostí, ktoré identifikoval paleontolog muzea (SMOPAJ) ako medveďa hnedého a zaujímavú kolóniu lumoka (celad Ichneumonidae). Skala na zúženom konci jaskyne naďalej utešene padá do volného priestoru a s hrmotom končí v podzemnom jazere. Zlanovaním a podrobným prieskumom trás sme preskúmali Fričovu skalu na Malom Salatíne. V jej masíve sme objavili doposiaľ neobjavený Fričov tunel, ktorý prechádza popod hrebeň tejto masívnej skaly.

V Demänovskej doline sme sa zúčastili na prieskumných prácach v jaskyni na Krčahove. Niekolkokrát sme navštívili jaskynu Slobody a jaskynu Mieru. Exkurzne sme navštívili jaskyňu Dúpnica a Suchú vyvieračku na začiatku Suchej doliny v Západných Tatrách.
Na pozvanie JS Aragonit sme uskutočnili výskum v Šútovskom lome pri Kraľovanoch. Edo Piovarči tu zorganizoval niekoľko regionálnych jaskyniarskych zrazov, na ktorých sme pomáhali pri prieskume a výskume.

V Korbeľke pri Lubochni sme zamerali viacero menších vchodov. V Ludrovskej doline sme povrchovo skúmali skaly v masíve Brankova. Terén a jaskyne sme skúmali aj v oblasti Pravnáča, Kopy, Smrekova, Hancínkova, Turíckej, Ľupčianskej a Lúčanskej Magury. Podrobne sme preskúmali aj oblasť Šiprúňa, Bystrého, Fedorky a Baby v Barborinej pri Korytnici. Obzvášť podrobné a plošné mapovanie povrchových krasových javov prebiehalo v Čutkovskej doline pri Černovej a aj v Kvčianskej doline, masíve Hrádkovej a Holice. Podrobne sme zamerali veľké závrty a zlomové štruktúry v sedle Machnatého pri Červenom grúni vo východnej strane Salatina v Nizkych Tatrách. V masíve Havranej na prelome Lúčanskej doliny a Kalamickej doliny sme zamerali dve nové jaskyne na Varte.

Nemenej zaujímavý bol aj prieskum v predošlom roku zaznamenanej jaskyne na Predných v masíve Šiprúňa. Zatiaľ sme sa dostali pätnásť metrov dopredu a osem metrov hlboko, ale jaskyňa pokračuje ďalej. V masíve Havranu nad Fedorovom sme našli viacero menších jaskýň a presnejšie sme zamerali lokalizáciu prievanovej sondy pri Stankovanoch. V neďalekej Kamenistej doline pod Radičinou a v Kečke na Bukovci sme našli niekoľko daľších jaskýň. Náročný povrchový prieskum prebiehal aj v divočine Jazvečieho a Kňazovej pod Salatínom v Nízkych Tatrách.

Za zmienku v nespočetných povrchových akciach stojí ešte dlho plánovane zdigitalizovanie terénu a polohy jaskýň v masíve Sidorova priamo nad mestom Ružomberok a Malinom Brdom. Na niekoľkých akciách bola lokalizovaná jaskyňa nad Baničným, Jaskyne nad Gejdákom, Vlčí zub, Zákopová jaskyna a jaskyňa v Jánovej doline.

Na všetkých týchto akciách sa sprievodne pokračovalo v digitálnom zameriavaní nových, aj známych jaskyň do GPS. Celkovo za rok pribudlo zameraných 109 jaskýň, 31 stôlní a 22 závrtov. V roku 2016 sme sa venovali aj zameriavaniu vyvieračiek a prameňov, ktorých je 416.

Za pomoci GPS bolo zatiaľ celkovo lokalizovaných a zameraných:

Na štôlni v Krížskej doline sme robili zabezpečovacie prace. Opravili sa vstupné dvere, menšie závaly a prievaly prepojených chodieb celého banského systému. Staré podzemie sme skúmali v Ľubochnianskej doline, v dolinke Krivé pri Donovaloch, Sestrčskej doline, na Ryšianke pod Chabencom a v Korytnici. Na Magurke a v Korytnici pod Prašivou sme zamerali trasu starého vodného systému na dopravu vody pre prevádzku banských stojov. Na Čiernom Váhu sme skúmali prieskumné stôlne na Urán. V Boci sme započali zameriavanie banských diel. Navštívili sme banu Salvádor a nadviazali sme spoluprácu v tejto montanisticky zaujímavej lokalite na Liptove.

Miroslav Jurečka
Predseda OSS Ružomberok

Sledujte nás na Instagrame